Filtry do roušek

Filtry do roušek

Běžně dostupné roušky se vyrábí z bavlny. Podle některých zdrojů je záchyt bavlněné roušky jen něco kolem 10% virů. Na Technické univerzitě v Liberci vznikla skvělá myšlenka, umožnit všemu obyvatelstvu v ČR mít cenově dostupnou roušku s výrazně lepšími vlastnostmi. Použili k tomu nanovlákna a začali jejich laboratorní výrobu. Ukázalo se ale, že kapacitní možnosti školy jsou omezené. Laboratorní linka nebyla schopná vyhovět poptávce. Proto došlo ke změně technologie výroby a upustilo se od výroby z nanovláken. Dnes se filtry vyrábí mimo Technickou Univerzitu v Liberci, jsou z polypropylenu a jsou vyráběny technologií Meltblown.
Univerzita vyvíjí, výrobce vyrábí a my zajišťujeme prodej a distribuci. Každý dělá to, co umí. Vše je certifikováno a legální. Kontrolním orgánům můžeme předložit certifikáty výrobce a nákupní faktury.

 

Co s tím mám dělat? Jak to mám použít?

Představte si papírovou útěrku z vaší domácnosti. Velice podobně vypadá náš filtrační materiál, který je 20 cm široký a je bud dodáván v metr dlouhých pásech a nebo ve velkonávinech po 50 m a 500 m. Je vyroben z netkané textilie z polypropylenu. Je to tedy plast s úžasnými vlastnostmi.
A jak filtr používat? Z materiálu si ostřihnete cca 15 cm. Vznikne filtr o velikosti 15 x 20 cm, který není třeba entlovat nebo dál upravovat. Filtr jednoduše vložíte do roušky je hotovo. Poté roušku nosíte. Filtr podle vaší námahy a dýchání spolehlivě vydrží 4 až 6 hodin. Opakované přerušované nošení je možné, ale z hygienického hlediska to nedoporučujeme. Když dojde na vyvařování roušky, vyvařujete roušku i s filtrem. Po uschnutí roušky filtr jednoduše vyhodíte, roušku vyžehlíte a vložíte nový filtr. Cena jednoho filtru se pohybuje od 0,99 do 2,99 Kč/ks.

Před použitím umýt ruce
Nastříhat na potřebné rozměry
Umístit doprostřed roušky
Jednorázové použití - po něm vyhodit
Nevystavujte mrazu ani teplotám nad 50°C
Garantovaná propustnost min. 81% - FFP1



Kolik chcete ochránit lidí?

Vyberte si z nabídky nevhodnější balení, podle počtu lidí, které chcete chránit. Čím větší balení, tím lepší cena.

Předpokládáme velikost filtru 15 x 20 cm a spotřebu 2 až 3 filtry za den.

Proč si právě vy máte pořídit roušku s filtrem?

Pokud běžná bavlněná rouška při nádechu zadrží asi jen 10% virů (zdroj ) , tak po vložení našeho filtru, se zvýší záchyt na roušce minimálně na 81%. Uvádíme minimálně, protože tuto hodnotu může výroba garantovat. Jistě není to 100%, ale je to již srovnatelné s úrovní filtrace FFP1. Ihned se nabízí otázka, proč ne rovnou FFP2 a FFP3. V tomto směru věříme odborníkům v TUL. Museli někde udělat kompromis. Něco jiného je výroba v laboratoři a něco jiného je hromadná výroba v továrně. Věříme, že kdyby tato ochrana nebyla dostatečná, nepustí filtry do výroby.
Myslíme, že si lidé neuvědomují, že když do Trabanta namontují motor z BMW, pak Trabant pojede sice 200 Km/h, ale jeho brzdy nejsou uzpůsobené na to, aby Trabant dokázal v té rychlosti zastavit. Podobné je to u roušek a respirátorů. Rouška nikdy nebude doléhat tak, jako respirátor. Pokud má být filtrace účinná, nesmí se vzduch nasávat mimo filtr. A i kdyby doléhala, ruku na srdce, dodržujete úzkostlivě všechna hygienická pravidla? Znáte je? V případě, že se bojíte, proč roušku nevyhodíte a pokoušíte se ji vyvařit? Proč připustíte, že si vir z venku zanesete až do domácnosti? Se zděšením pak sledujeme, že lidé desinfikují roušku v mikrovlnce, protože to bylo v televizi. Vždyť do ní budou za chvíli dávat jídlo!
Naše filtry jsou určeny pro ty, kteří si nemohou dovolit jednorázové ochranné pomůcky. Uvědomte si, že pokud bude mít každý z nás cenově dostupnou roušku, tak se sníží riziko nákazy a vir se nebude šířit.

Umíte ušít roušku?